UPOZNAJMO UKRAJINU!
Drage naše Radoznalke i Radoznalci,
Poželjeli smo i vas i naša lijepa putovanja😊
Nadamo se da ste i vi, jer smo za vas, kao svojevrstan oblik naše osude rata, pripremili putovanje u Ukrajinu, onakvu kakva je bila donedavno i onakvu kakva će, nadamo se, opet biti.
Srca i molitve svih nas su uz narod Ukrajine!
Вітаю, прекрасна Україно!
Pozdravljamo te, prelijepa Ukrajino!
Plava boja neba i žuta boja žita, čiji je Ukrajina veliki izvoznik, krase zastavu ove lijepe zemlje.
Ukrajina leži na istoku Evrope i najveća je evropska država. Graniči sa sedam država:
- na istoku s Rusijom,
- na sjeveru s Bjelorusijom,
- na zapadu s Poljskom i Slovačkom,
- na jugu s Mađarskom, Rumunijom i Moldavijom.
Kakva zemlja, zar ne?!
Zanimljivo je da je ukrajinski jezik 1934. godine bio ocijenjen kao 3. najljepši jezik u svijetu, iza francuskog i perzijskog. Tada je također ocijenjen kao 2. najmelodičniji jezik svijeta, nakon italijanskog. Mnogi Ukrajinci su dvojezični: u mnogim područjima naći ćete ljude koji govore ruski ili one koji ga razumiju.
Znate li da su u Ukrajini rođeni i kompozitori Čajkovski i Stravinski; utemeljitelj realističnog romana, Gogolj; Ana Kijevska, supruga francuskog kralja Henrija I; Andy Warhol, čuveni slikar i dizajner; proslavljeni fudbaler Ševčenko i mnogi drugi koji su, svako na svoj način, čovječanstvu podarili velika djela i ostavili traga u historiji Evrope.
Nakon ovih opštih podataka o Ukrajini, prošetajmo njenim gradovima, uz pobjedničku pjesmu sa Evrovizije. Sjećate li se lijepe Ruslane i njenog energičnog nastupa?
Eurovision 2004
💙 Ukraine 💛
KIJEV
Glavni je i najveći grad Ukrajine, smješten u sjevernom središnjem dijelu zemlje. Leži na rijeci Dnjepar. U 16. stoljeću Kijev je bio najveći grad Evrope, a početkom 11. vijeka Kijev je bio centar kulture i vojne moći, čak pedeset puta veći od tadašnjeg Londona i deset puta veći od tadašnjeg Pariza. Postoji i legenda o osnivanju ovog grada. Ona kaže da su grad osnovala trojica braće: Kie, Schek, Horeb. Imali su i sestru Lybed. Kijev je dobio ime po starijem bratu Kiyu.
U Kijevu su rođene mnoge slavne osobe: holivudska glumica Milla Jovovich, izraelska državnica Golda Meir, izumitelj helikoptera Igor Sikorsky, duhanski kralj Zino Davidoff, izumitelj aplikacije WhatsApp Jan Koum, ruski pisac Mihail Bulgakov.
U cijelom svijetu mnogo korištenu aplikaciju WhatsApp osmislio je Ukrajinac Jan Koum.
Prošetajmo ovim divnim gradom sa našim, također divnim, prijateljem Riom😊
Još jedna zanimljivost: stanica kijevskog metroa najdublja je metro stanica na svijetu. Nalazi se 105,5 metara ispod zemlje. Razlog je rijeka Dnjepar. Silazak pokretnim stepenicama s površine do metro stanice traje punih 5 minuta! Veličanstven po svom dizajnu, kijevski metro ima 52 stanice koje su uređene na jedinstven način. Odlikuju ga mnoštvo svjetala i puno mermera, granita, freski i umjetničkih djela.
Kijevski metro nalikuje umjetničkoj galeriji
Kijev se može pohvaliti i s dva botanička vrta, a goleme zelene površine nalaze se i pokraj pješčanih gradskih plaža na Dnjepru, četvrtoj najvećoj evropskoj rijeci. Glavna ulica Hreščatik vodi do Trga nezavisnosti, poznatog i po nazivu Majdan. Na njemu je i zgrada Muzičke akademije.
Majdan – Trg nezavisnosti u Kijevu
LAVOV
Iz prekrasnog Kijeva vodimo vas u ništa manje zanosan grad Lavov, grad u zapadnoj Ukrajini, u regiji Galiciji, s više od 735.000 stanovnika. Svakodnevno, na posao i školovanje u grad stiže još dodatnih 200.000 ljudi. Leži na rijeci Poltvi, na oko 80 km od poljske granice. Historijska jezgra grada, od 1998. je unesena na UNESCO popis svjetske kulturne baštine. U samom središtu grada nalazi se veliki broj spomenika kulture koji datiraju iz razdoblja od 16. do 17. stoljeća. Mnogi evropski historičari grad Lavov smatraju muzejom na otvorenom prostoru.
Rio nas ponovo zove da mu se pridružimo!:-)
Nakon ove divne šetnje vrijeme je da predahnemo i okrijepimo se. Predlažemo tradicionalnu kuhinju jer smo sigurne da će vam se dopasti. Najpoznatije ukrajinsko jelo su vareniki – knedle, tj. okruglice od beskvasnog tijesta u obliku kvadrata ili polumjeseca, punjene s pire-krompirom, kiselim kupusom, sirom, tvrdo kuhanim jajima ili njihovim kombinacijama, a mogu biti punjene i voćem. U ukrajinskom gradu Čerkasiju dobili su i svoj spomenik. Preporučujemo vam i ukrajinske palačinke od krompira – deruny. Kad već spominjemo kuhana jaja, moramo reći da je tradicija ukrašavanja jaja u Ukrajini razvijena do pravih umjetničkih djela.
Bogate narodne nošnje jedan su od simbola Ukrajine. Vyshyvanka je ukrajinska nacionalna nošnja. Radi se o nošnji ukrašenoj ornamentalnim ručno tkanim vezom s cvjetnim detaljima. I žene i muškarci nose vyshyvanku u raznim prilikama.
Dragi naši putnici, zaronimo u bajkoviti svijet ukrajinske tradicije i folklora:
Neka ovo bude samo prvi dio našeg putovanja u Ukrajinu.
Završit ćemo ga pjesmom „1944.“ kojom je ukrajinska pjevačica Jamala pobijedila na Evroviziji 2016. godine. Njeni stihovi su potresni, ali šalju jaku osudu svim okupatorima i svim ratovima na planeti.
Kada stranci dolaze
Dolaze u tvoju kuću
Sve vas pobiju
i kažu:
Nismo krivi!
Gdje ti je pamet?
Čovječanstvo plače
Mislite da ste bogovi...
Ali svi umiru
Nemoj mi progutati dušu
Naše duše
Mogli bismo izgraditi budućnost
Gdje su ljudi slobodni?
Živjeti i voljeti
Najsretnije vrijeme
Gdje ti je srce?
Uspon čovječanstva
Mislite da ste bogovi...
Ali svi umiru
Nemoj mi progutati dušu
Naše duše!
Dragi naši – ŽIVIMO I VOLIMO! MIR ZA UKRAJINU I CIJELI SVIJET!
Do sljedećeg putovanja, toplo vas pozdravljaju vaše
Indira i Nermina